Krby

Krb akumulační

Krb a s ním spojená výstavba se většinou odvíjí od požadavku větších prosklených dvířek, kdy chceme aby nám krb nejen dobře vytápěl, ale také si chceme užívat pohledu do většího ohniště krbové vložky.
Pro zvýšenou akumulaci krbu se nad krbovou vložku, nebo vedle krbové vložky instaluje kratší tahový systém, kterým prochází spaliny a vytvořená energie spalováním dřeva se ukládá do této akumulační masy.
Po nahřátí topeniště, tahového systému teplo prochází skrze plášť neboli obestavbu krbu do obytného prostoru.
Jedná se zde o stejný způsob vytápění jako u akumulačních kamen, tedy zdravé sálavé teplo.
Sálavý akumulační krb dokáže vyzařovat teplo i několik hodin po dohoření ohně. Pokud u akumulačních krbů chceme rychlejší nástup tepla, je vhodné instalovat do horní části obestavby menší odvětrávací mřížku.
Odvětrání krbu je vhodné i v případě, pokud chceme do krbu častěji přikládat, třeba jen pro efekt ohně.
Plně uzavřené obestavby kamen/krbů mají dané množství paliva, aby se jím neplýtvalo a zároveň se nepřetápěl celý systém.
Váha krbu bývá více jak 600 kg v závislosti na velikosti krbové vložky a potřebě vytápěného prostoru.
Tímto to krbem lze vytápět i přilehlé místnosti, popřípadě podkrovní prostory a to hypokaustním systémem. Hypokaustní systém je uzavřená cirkulace ohřátého vzduchu, který ohřívá šamotové nebo kachlové topné stěny. Jedná se o zdravé sálavé teplo.

Krb teplovzdušný

Rozumí se krbová vložka obestavěná z krbařských neakumulačních desek.
Krb vytápí prostory horkovzdušně, tedy konvencí.
Na plášti krbu jsou zabudované mřížky, nasávací u země, a v horní části krbu jsou mřížky výdechové. Princip vytápění je takový, že krbovým tělesem proudí ohřátý vzduch a v jeho horní části vychází mřížkou do vytápěného prostoru, nebo do více přilehlých místností s použitím ventilátoru.
Výhoda horkovzdušných krbů je rychlé teplo určené spíše do rekreačních objektů, zahradních domků.

Krb s teplovodním výměníkem

Zde hlavním faktorem předávání energie je teplovodní výměník zabudovaný v krbové/kamnové vložce.
Spalováním dřeva se ohřívá voda ve výměníku a přes teplovodní čerpadlo putuje do ústředního topení, podlahového topení nebo se ukládá do akumulační nádrže.
Z té to akumulační nádrže již v regulované teplotě proudí do ústředního topení. Výhodou je, že tímto systémem ústředního vytápění dokážeme vyhřát i hodně vzdálené prostory od samotného krbu či kamen.
Pokud chceme vytápět kombinovaně, tedy jak sálavými akumulačními kamny, tak i vytápět vzdálenější prostory ústředním topením, je možno instalovat do kamen teplovodní kamnovou vložku s menším prosklením.
Tato těžká kamnová vložka dokáže dokonale nejen ohřívat vodu, ale je možné instalovat přes roztápěcí klapku kratší tahový akumulační systém, který dokáže díky kamnové vložce a tahovému systému natápět sálavá kamna.

vybrané ukázky z mé práce